Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Patronka Roku 2022 Wanda Rutkiewicz on-line

30 lat temu niezwykła postać Wanda Rutkiewicz  himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest zaginęła na stokach Kanczendzongi w Himalajach. Jej ciała nie odnaleziono.

Przyszła na świat 4 lutego 1943 roku w Płungianach na terenie obecnej Litwy wówczas ZSRR. Była córką inżyniera Zbigniewa Błaszkiewicza i Marii z Pietkunów. Po zakończeniu II wojny światowej z całą rodziną repatriowała się do Polski. Ukończyła Politechnikę Wrocławską, po studiach pracowała w instytucie Automatyki Systemów Energetycznych i Instytucie Maszyn Matematycznych.

Imponowała sprawnością fizyczną, niezwykłą inteligencją i charyzmą. Oprócz himalaizmu  uprawiała też inne sporty: grała w siatkówkę będąc w kadrze Polski, startowała w rajdowych wyścigach samochodowych.  

Była prekursorką kobiecych zespołów górskich oraz wzorem dla wszystkich osób, którzy nie bali się podążać za swoimi marzeniami. Bo wbrew wielu przeciwnościom je spełniała. Wzbudzała szacunek i światową sławę.  Po zdobyciu szczytu K2 została wpisana do „Księgi rekordów Guinessa” jako pierwsza kobieta w historii.