Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Generał Stefan Rowecki

Stefan Rowecki urodził się 25 grudnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim, jako syn Stefana i Zofii z Chrzanowskich. Był absolwentem warszawskiej Szkoły Mechaniczno-Technicznej H. Wawelberga i S. Rotwanda. Od 1913 roku służył w Polskich Drużynach Strzeleckich, gdzie ukończył kurs podoficerski i oficerski, po których wstąpił do I Brygady Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym służył w Polskiej Sile Zbrojnej i był wykładowcą w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. W listopadzie 1918 roku brał udział w rozbrajaniu żołnierzy niemieckich. Podczas wojny polsko-bolszewickiej był szefem Oddziału II Sztabu Frontu Południowo-Wschodniego i Grupy Uderzeniowej.

Po ukończeniu Kursu Doszkolenia w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie i uzyskaniu tytułu oficera Sztabu Generalnego pełnił kolejno funkcje szefa Wydziału I Naukowego Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego, dowódcy 55 Poznańskiego pułku piechoty, dowódcy Brygady KOP „Podole”, a od lipca 1938 roku dowódcy piechoty dywizyjnej 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. Był założycielem i redaktorem Przeglądu Wojskowego.

 

Podczas wojny obronnej 1939 roku dowodził Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową. Po zakończeniu walk uniknął niewoli i po powrocie do Warszawy został zastępcą komendanta Służby Zwycięstwu Polski. Po awansie na generała brygady został komendantem Obszaru Warszawskiego Związku Walki Zbrojnej, a 30 czerwca 1940 roku Komendantem Głównym ZWZ. Do czerwca 1943 roku inicjował, koordynował i nadzorował tworzenie struktur ZWZ-AK i prowadzone przez polskie podziemie akcje.

 

Aresztowany przez Niemców 30 czerwca 1943 roku przez rok przetrzymywany był w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Został zamordowany przez Niemców po wybuchu powstania warszawskiego.

 

Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim, poświęcono mu monument znajdujący się w Warszawie u zbiegu ulic Fryderyka Chopina i Alej Ujazdowskich.

Autor: AAN