Strona internetowa Archiwum Akt Nowych
Traktat Ryski

Traktat Ryski

W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę zawarcia pokoju ryskiego.

Doniosłość Traktatu, podpisanego 18 marca 1921 roku między Polską z jednej a Rosją i Ukrainą z drugiej strony, jest wieloraka.

Przede wszystkim kończył on wojnę, która formalnie nigdy nie została wypowiedziana. Wojnę, która toczyła się od 1919 roku i która przyniosła ogromne straty ludzkie i materialne. Dzięki jednak zwycięstwom oręża polskiego pozwoliła zachować niepodległość Państwa, które odzyskało swoją suwerenność po 123 latach niewoli, 11 listopada 1918 r. Traktat potwierdzał ten doniosły fakt.

Zawarty pokój, przynajmniej formalnie, zabezpieczał Polskę od agresji ze strony wschodnich sąsiadów. Wstrzymywał transmisję rewolucji bolszewickiej na zachód Europy. Był decydującym aktem politycznym konstytuującym wschodnie granice Polski. Premier Władysław Sikorski, w przemówieniu Sejmowym 16 marca 1923 roku podkreślił, że traktat ryski, obok postanowień Konferencji Ambasadorów z 15 marca 1923 roku o uznaniu granicy wschodniej Polski, był najważniejszym aktem międzynarodowym dla Polski od chwili podpisania traktatu wersalskiego, wieńczącym dzieło wskrzeszenia Polski Niepodległej.

Traktat ryski był jednak również pokojem trudnego kompromisu, który nie mógł zadowolić wszystkich, zarówno w Polsce jak i w Rosji Radzieckiej. Dla wielu Polaków był przekreśleniem wielowiekowej obecności polskiej na Ukrainie i Białorusi, które przypadły stronie sowieckiej. Był tym samym odrzuceniem idei federacyjnej, którą starał się realizować Józef Piłsudski. Z drugiej strony ograniczał włączenie do Polski obszarów, na których ludność polska stanowiła zdecydowaną mniejszość, chcąc w ten sposób zabezpieczyć Polskę przed wstrząsami problemów etnicznych.

Zawarty pokój podkreślał jednak polityczne znaczenie Odrodzonej Rzeczypospolitej na obszarze Środkowo-Wschodniej Europy.

WOJNA I POKÓJ

Pokój zawarty w Rydze 18 marca 1921 roku był wynikiem skomplikowanej gry dyplomatycznej.

Czytaj więcej...

UCZESTNICY OBRAD

Biogramy uczestników rokowań pokojowych w Mińku i Rydze.

Czytaj więcej...

ROKOWANIA W MIŃSKU

Po nieudanych wcześniejszych próbach rokowań delegacje spotkały się w Mińsku na Białorusi.

Czytaj więcej...

ROKOWANIA W RYDZE

Rokowania ryskie były kontynuacją rozmów prowadzonych w Mińsku, które dla delegacji polskiej były symbolem klęski i upokorzenia.

Czytaj więcej...

PRELIMINARIA POKOJOWE

Podpisanie traktatu preliminaryjnego miało miejsce 12 października 1920 r. na dziewiątym posiedzeniu plenarnym o godz. 17.50.

Czytaj więcej...

TREŚĆ TRAKTATU

Uroczyste podpisanie traktatu ryskiego miało miejsce 18 marca 1921 roku w pałacu Czarnogłowców o godz. 20.30 wobec licznie zgromadzonej publiczności.

Czytaj więcej...

REALIZACJA POSTANOWIEŃ TRAKTATU

W celu wykonania postanowień pokoju ryskiego powołano pięć komisji: graniczną, repatriacyjną, specjalną, reewakuacyjną i rozrachunkową.

Czytaj więcej...

JAN DĄBSKI, POKÓJ RYSKI

W 1931 roku ukazała się książka przewodniczącego delegacji polskiej na konferencję pokojową w Mińsku i Rydze - Jana Dąbskiego.

Czytaj więcej...