Strona główna

Witamy na naszej stronie

Szanowni Państwo,

W 2018 r. Archiwum Akt Nowych przyznane zostały środki finansowe na remont Pracowni Naukowej, ponieważ jest to zwiększenie jednorazowe jesteśmy zobowiązani do rozliczenia go w pierwszej połowie br.

W związku z powyższym informujemy, że od dnia 3 kwietnia 2018 r. do dnia 19 maja 2018 r. Pracownia Naukowa będzie zamknięta, a materiały archiwalne znajdujące się na Państwa kontach zostaną zwrócone do magazynów. Do pracowni zapraszamy od dnia 21 maja 2018 r.

Jednocześnie informujemy, że w okresie wakacyjnym Pracownia Naukowa będzie czynna zarówno w lipcu, jak i w sierpniu, w godzinach od 9.00 do 15.30.

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.


Archiwum Akt Nowych zaprasza na naszą stronę, z nadzieją że zachęci ona do następnych spotkań. Pragniemy ułatwić Państwu korzystanie z naszego zasobu oraz odpowiedzieć na nurtujące Was pytania, co można u nas znaleźć i jak należy szukać? Jeśli chcecie do nas przyjechać w linku "udostępnianie" znajdziecie informacje o godzinach otwarcia Pracowni Naukowych, pobrać zgłoszenie użytkownika, rewersy. Jeśli chcecie Państwo poznać nasz zasób lub zasób innych Archiwów Państwowych radzimy skorzystać ze strony Szukaj w archiwach. Możecie Państwo korzystać także z usług świadczonych przez AAN, o cenach dowiecie się z zamieszczonego na stronie cennika. Będziemy Państwa informować także o organizowanych przez nas imprezach, kursach, promocjach książek. Życzymy miłej lektury.


Informacje o zasobie AAN znajdują się na www.szukajwarchiwach.pl


Uprzejmie informujemy, że Pracownia Naukowa Archiwum Akt Nowych w 2018 roku będzie czynna w skróconym wymiarze pracy w dniach:
- 31 października do godz. 15.30
- 27 grudnia do godz. 15.30
- 31 grudnia do godz. 13.00
Pracownia Naukowa będzie nieczynna w dniach:
- 24 grudnia
Jednocześnie informujemy, że w miesiącach letnich:
- w lipcu i sierpniu Pracownia Naukowa będzie czynna w godzinach od 9.00 do 15.30.
Za niedogodności przepraszamy.


DECYZJA DYREKTORA ARCHIWUM AKT NOWYCH W WARSZAWIE Z DNIA 20 GRUDNIA 2013r.
W sprawie czasowego wyłączenia zespołu archiwalnego z udostępniania.
W związku z koniecznością opracowania metadanych dla potrzeb portalu internetowego i przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, działając zgodnie z §9 ust. 2-3 Zarządzenia nr 4 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 1 lutego 2013r. w sprawie organizacji udostępniania materiałów archiwalnych w archiwach państwowych, postanawiam wycofać z udostępniania akta zespołu archiwalnego nr 2/1102 Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Warszawie.
Decyzja będzie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2014r. do czasu zakończenia wszelkich niezbędnych prac, a w szczególnych okolicznościach okres wyłączenia może zotać przedłużony. Możliwe jest także wcześniejsze przekazanie do udostępniania części zespołu, w odniesieniu do których prace ewidencyjno-konserwatorskie zostały definitywnie zakończone.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak

 

 

Najnowsze aktualności

Przejdź do - AAN,%20Akta%20i%20zbiór%20Bolesława%20Szcześniaka,%20sygn.%20128.

475 rocznica śmierci Mikołaja Kopernika

24 maja 2018

21 maja 1543 roku we Fromborku zmarł kanonik kapituły warmińskiej Mikołaj Kopernik – astronom, matematyk, ekonomista, prawnik, lekarz.

W zasobie Archiwum Akt Nowych, w aktach Bolesława Szcześniaka, znajdują się jego opracowania na temat znajomości i odbioru przez badaczy chińskich i japońskich w XVII i XVIII wieku kopernikańskiej heliocentrycznej teorii budowy Układu Słonecznego.

AAN
Czytaj więcej o: 475 rocznica śmierci Mikołaja Kopernika
Przejdź do - Plakat

Przekazanie archiwum gen. Alfonsa Maćkowiaka do AAN.

23 maja 2018

24 maja 2018 r. o godz. 12 w Archiwum Akt Nowych odbędzie się uroczystość przekazania do zasobu AAN archiwum gen. Alfonsa Maćkowiaka.

AAN
Czytaj więcej o: Przekazanie archiwum gen. Alfonsa Maćkowiaka do AAN.
Przejdź do - AAN

Odbudowa Zamku Królewskiego.

17 maja 2018

Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie oraz apel Stołecznego Komitetu Odbudowy.

AAN
Czytaj więcej o: Odbudowa Zamku Królewskiego.
Przejdź do - AAN,%20Akta%20Rodziny%20Konopków.

Album "Polska w roku 1914-1915. Walki o Warszawę".

16 maja 2018

Dziś mamy dla Państwa coś wyjątkowego!

Niezwykłe fotografie Warszawy z początku I wojny światowej.

AAN
Czytaj więcej o: Album "Polska w roku 1914-1915. Walki o Warszawę".
Przejdź do - Noc%20Muzeów.

Noc Muzeów 2018.

16 maja 2018

Archiwum Akt Nowych wraz z Naczelnym Sądem Administracyjnym przygotowało atrakcyjny program dla gości w każdym wieku: ekspozycje interesujących zbiorów muzealnych i archiwaliów związanych z historią naszego kraju - w szczególności z odzyskaniem przez Polski niepodległości (m.in. pamiątki po Marszałku Józefie Piłsudskim), prezentacje wystaw dokumentujących początki i współczesność sądów administracyjnych oraz powszechnych, rekonstrukcję przedwojennej sali rozpraw, , a także symulację rozprawy sądowej przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Dla najmłodszych gości przewidziano gry i konkursy (historyczne, plastyczne). Czas umilać nam będą również występy artystyczne wokalistów oraz chóru (utwory Chopina, Moniuszki i Paderewskiego, pieśni patriotyczne), a także koncert brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia Katy Carr, która wykona własne kompozycje inspirowane polskim czynem patriotycznym.

 

Noc Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

AAN
Czytaj więcej o: Noc Muzeów 2018.

Nagrania z pokazu instruktorów Jednostki Wojskowej GROM.

15 maja 2018

Nagrania z pokazu systemu walki wręcz stosowanego podczas szkolenia w Kedywie, przeprowadzonego przez instruktorów Jednostki Wojskowej GROM w Archiwum Akt Nowych podczas konferencji prasowej przekazania do AAN akt Wiesława Raciborskiego PS. „Robert”.

pokaz 1

pokaz 2

pokaz 3

pokaz 4

pokaz 5

pokaz 6

pokaz 7

pokaz 8

AAN
Czytaj więcej o: Nagrania z pokazu instruktorów Jednostki Wojskowej GROM.
Przejdź do - Komisja%20sejmowa%20ds.%20reparacji%20wojennych%20w%20AAN.

Komisja sejmowa ds. reparacji wojennych w AAN

14 maja 2018

W Archiwum Akt Nowych właśnie rozpoczyna się posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych, podczas którego zaprezentujemy materiały archiwalne dotyczące strat wojennych poniesionych przez Polskę w trakcie II wojny światowej.

AAN
Czytaj więcej o: Komisja sejmowa ds. reparacji wojennych w AAN