Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Archiwum Akt Nowych zaprasza na naszą stronę, z nadzieją że zachęci ona do następnych spotkań. Pragniemy ułatwić Państwu korzystanie z naszego zasobu oraz odpowiedzieć na nurtujące Was pytania, co można u nas znaleźć i jak należy szukać? Jeśli chcecie do nas przyjechać w linku "udostępnianie" znajdziecie informacje o godzinach otwarcia Pracowni Naukowych, pobrać zgłoszenie użytkownika, rewersy. Jeśli chcecie Państwo poznać nasz zasób lub zasób innych Archiwów Państwowych radzimy skorzystać z linku do Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i tam wejść w bazę SEZAM. Możecie Państwo korzystać także z usług świadczonych przez AAN, o cenach dowiecie się z zamieszczonego na stronie cennika. Będziemy Państwa informować także o organizowanych przez nas imprezach, kursach, promocjach książek. Życzymy miłej lektury.


Informacje o zasobie AAN znajdują się na www.szukajwarchiwach.pl


Uprzejmie informujemy, że Pracownia Naukowa Archiwum Akt Nowych w 2018 roku będzie czynna w skróconym wymiarze pracy w dniach:
- 31 października do godz. 15.30
- 27 grudnia do godz. 15.30
- 31 grudnia do godz. 13.00
Pracownia Naukowa będzie nieczynna w dniach:
- 24 grudnia
Jednocześnie informujemy, że w miesiącach letnich:
- w lipcu i sierpniu Pracownia Naukowa będzie czynna w godzinach od 9.00 do 15.30.
Za niedogodności przepraszamy.


Szanowni Państwo,

W 2018 r. Archiwum Akt Nowych przyznane zostały środki finansowe na remont Pracowni Naukowej, ponieważ jest to zwiększenie jednorazowe jesteśmy zobowiązani do rozliczenia go w pierwszej połowie br.

W związku z powyższym informujemy, że od dnia 3 kwietnia 2018 r. do dnia 18 maja 2018 r. Pracownia Naukowa będzie zamknięta, a materiały archiwalne znajdujące się na Państwa kontach zostaną zwrócone do magazynów.

Jednocześnie informujemy, że w okresie wakacyjnym Pracownia Naukowa będzie czynna zarówno w lipcu, jak i w sierpniu, w godzinach od 9.00 do 15.30.

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.


Szanowni Państwo,
w związku z remontem magazynów, w okresie od 6 do 20 lutego  będą niedostępne akta następujących zespołów i zbiorów: lista zespołów. Za utrudnienia przepraszamy.


Szanowni Państwo,
w związku z remontem magazynów, w okresie od 19 lutego  do 9 marca będą niedostępne akta następujących zespołów i zbiorów: lista zespołów. Za utrudnienia przepraszamy.


DECYZJA DYREKTORA ARCHIWUM AKT NOWYCH W WARSZAWIE Z DNIA 20 GRUDNIA 2013r.
W sprawie czasowego wyłączenia zespołu archiwalnego z udostępniania.
W związku z koniecznością opracowania metadanych dla potrzeb portalu internetowego i przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, działając zgodnie z §9 ust. 2-3 Zarządzenia nr 4 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 1 lutego 2013r. w sprawie organizacji udostępniania materiałów archiwalnych w archiwach państwowych, postanawiam wycofać z udostępniania akta zespołu archiwalnego nr 2/1102 Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Warszawie.
Decyzja będzie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2014r. do czasu zakończenia wszelkich niezbędnych prac, a w szczególnych okolicznościach okres wyłączenia może zotać przedłużony. Możliwe jest także wcześniejsze przekazanie do udostępniania części zespołu, w odniesieniu do których prace ewidencyjno-konserwatorskie zostały definitywnie zakończone.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak

 

 

Najnowsze aktualności

Przejdź do - Mapa%20Białoruskiej%20Republiki%20Ludowej;%20AAN,%20Delegacja%20polska%20na%20konferencję%20pokojową%20w%20Paryżu,%20sygn.%2028

Niepodległość Białorusi

23 marca 2018

25 marca 1918 roku Rada Białoruskiej Republiki Ludowej przyjęła rezolucję o niepodległości Białorusi. Białoruś została ogłoszona niezależnym i wolnym państwem. Impulsem ogłoszenia niepodległości było podpisanie w Brześciu w dn. 3 marca 1918 r. radziecko – niemieckiego traktatu, który dzielił terytorium Białorusi na dwie części. Po ogłoszeniu suwerennego i niezależnego Państwa przystąpiono do budowy państwowości. Podjęto szeroką działalność dyplomatyczną, której celem było uznanie BNR przez inne państwa. Jednym z jej przejawów był udział delegacji białoruskiej w konferencji pokojowej w Paryżu.

AAN
Czytaj więcej o: Niepodległość Białorusi
Przejdź do -

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

21 marca 2018

Z okazji obchodzonego 24 marca Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, prezentujemy Państwu relacje z podziemnych akcji pomocy Żydom w latach 1939-1945.

AAN
Czytaj więcej o: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Przejdź do -

Współpraca z Polską Fundacją Narodową.

20 marca 2018

Dziś Archiwum Akt Nowych rozpoczęło współpracę z Polską Fundacją Narodową!
Pierwszym etapem będzie konserwacja oraz przetłumaczenie na język angielski, hiszpański i hebrajski oryginalnych dokumentów Rady Pomocy Żydom "Żegota" wydanych kilka lat temu w serii wydawnicze AAN.

AAN
Czytaj więcej o: Współpraca z Polską Fundacją Narodową.
Przejdź do - AAN,%20Ministerstwo%20Rolnictwa%20i%20Reform%20Rolnych,%20sygn.%203098.

Instrukcja dla Pełnomocników Wojewódzkich do spraw przejęcia dóbr martwej ręki.

20 marca 2018

20 marca 1950 roku Sejm uchwalił ustawę o przejęciu przez państwo dóbr kościelnych - tzw. dóbr martwej ręki i utworzeniu w ramach rekompensaty Funduszu Kościelnego.
W rezultacie w ciągu niecałego roku państwo przejęło z rąk wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych około 980 nieruchomości zajmujących około 88 tys. ha ziemi.
Oto instrukcja Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych dla Pełnomocników Wojewódzkich do spraw przejęcia dóbr martwej ręki:

AAN
Czytaj więcej o: Instrukcja dla Pełnomocników Wojewódzkich do spraw przejęcia dóbr martwej ręki.
Przejdź do - Archiwum%20Państwowe%20w%20Opolu.

Wykład Zbigniewa Króla w Archiwum Państwowym w Opolu.

20 marca 2018
Przejdź do -

Delegacja archiwów irackich.

20 marca 2018

Dziś gości u nas delegacja archiwów irackich, na czele z Naczelnym Dyrektorem Biblioteki Narodowej i Archiwum Iraku - Alaa Abo Al Hassan Esmail.
Podczas spotkania prezentujemy wybrane materiały archiwalne związane z Bliskim Wschodem oraz wymieniamy wiedzę i doświadczenie w zakresie organizacji i metod pracy archiwum.

AAN
Czytaj więcej o: Delegacja archiwów irackich.
Przejdź do - Prośba%20o%20ułaskawienie%20Zygmunta%20Szendzielarza%20z%20dnia%208%20listopada%201950%20roku.%20AAN,%20Kancelaria%20Cywilna%20Prezydenta%20RP%20i%20Kancelaria%20Rady%20Państwa,%20sygn.%20799,%20s.%20294.

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

12 marca 2018

12 marca 1910 roku urodził się Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, legendarny obrońca polskich Kresów, dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK, jeden z najsłynniejszych dowódców zbrojnego podziemia antykomunistycznego po wojnie.

AAN
Czytaj więcej o: Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”