Prezydenci USA w zasobie AAN

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

5 lipca 2017

Z okazji wizyty Prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie prezentujemy wystawę on-line archiwaliów z zasobu AAN związanych z prezydentami Stanów Zjednoczonych, od Theodore Roosevelta do Billa Clintona.

Są to zarówno fotografie poszczególnych urzędujących prezydentów jak również innego rodzaju dokumenty: kartki okolicznościowe, korespondencje oraz oficjalne proklamacje. Niewątpliwie najcenniejszym z nich jest "Nota Wilsona" czyli manuskrypt z niedatowanym tekstem prezydenta USA Woodrow Wilsona na temat odbudowy  niezależnego państwa jakim miała stać się Polska po zakończeniu I wojny światowej. Na pierwszej stronie dokumentu znajdują się słowa prezydenta  wygłoszone podczas   przemówienia w Senacie USA z 8 stycznia 1917 r. mówiące  o konieczności odrodzenia Polski jako zjednoczonego, niepodległego i suwerennego państwa.
Na jego rewersie zapisany jest odręcznie przez Wilsona słynny 13. punkt z 14 – punktowego programu pokojowego, w którym wezwał  do stworzenia niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność polską, z wolnym dostępem do morza. Stanowisko Wilsona było wynikiem starań Ignacego Jana Paderewskiego, który wielokrotnie zabiegał o zainteresowanie sprawą polską środowisko prezydenta. W jego bogatym zbiorze znajduje się ciekawa korespondencja Paderewskiego z prezydentem Herbertem Hooverem oraz Franklinem Delano Rooseveltem. Również inni działacze polonijni, których spuścizny znajdują się w zasobie Archiwum Akt Nowych mieli zaszczyt spotykać się, a nawet współpracować z głowami Stanów Zjednoczonych Ameryki. Największy zbiór fotografii, dokumentów, a także flaga amerykańska, która była zawieszona na budynku Kongresu amerykańskiego,  znajduje sie w zespole akt Władysława Zachariasiewicza. Był on dyrektorem Polskiego Komitetu Imigracyjnego i Pomocowego, jak również wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w Nowym Jorku. Równocześnie działał w wielu innych organizacjach polonijnych. Ze względu na jego zaangażowanie w pracę Komitetu Partii Demokratycznej i w kampaniach wyborczych Johna F. Kennedy’ego i Lyndona Johnsona możemy pochwalić się zbiorem fotografii z kandydatami na prezydenta, wśród których znajduję się zdjęcie z balu inauguracyjnego Lyndona Johnsona. Równie bogatym i ciekawym zbiorem są materiały Stefana Korbońskiego,  który gościł wielokrotnie w Białym Domu oraz okazjonalnie korespondował z amerykańskimi prezydentami: Jimmim Carterem, Ronaldem Reaganem, Georgem Bushem. W zasobie AAN znajduje się również dokumentacja Wydziału Propagandy, Prasy i Wydawnictw Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która  zawiera fotografie z wizyty Richarda Nixona w Warszawie w dniach 31 maja – 1 czerwca 1972 roku oraz wytyczne działalności informacyjno – propagandowej w związku z tą wizytą. Warto również zwrócić uwagę na zdjęcia Georga Busha Seniora podczas jego wizyty w Warszawie 28 września 1987 roku, (był wtedy wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych), kiedy to składał wieniec na grobie ks. Jerzego Popiełuszki oraz jego drugiej wizyty w 1992 roku.

AAN

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Amerykańska flaga narodowa należąca do kongresmana polskiego pochodzenia Luciena Nedzy, przewodniczącego kongresowej Komisji Spraw Wojskowych w latach 50-tych (zawieszona na budynku Kongresu USA); AAN, Akta Władysława Zachariasiewicza, sygn. 858.

    Amerykańska flaga narodowa należąca do kongresmana polskiego pochodzenia Luciena Nedzy, przewodniczącego kongresowej Komisji Spraw Wojskowych w latach 50-tych (zawieszona na budynku Kongresu USA); AAN, Akta Władysława Zachariasiewicza, sygn. 858.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Archiwum Akt Nowych
Data utworzenia:2017-07-05
Data publikacji:2017-07-05
Osoba sporządzająca dokument:AAN
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Przeździecka
Liczba odwiedzin:1038